Jdi na obsah Jdi na menu
 


MENU RESSL IV.

 

 

American History Through A Beer Glass - The Kojo Nnamdi Show

 

 

Pandemická brzda zatažená v samotném počátku roku 2020 z důvodu celosvětové koronavirové anabáze určitě poznamenala všechny naše čtenáře, a to jak omezenými možnostmi nových gastronomických zážitků vně vlastních domovů v tuzemsku, tak samozřejmě i mimo naše rodné luhy a háje díky rušeným plánovaným odpočinkovým nebo poznávacím pobytům kdesi v cizině.

 

grilovacka.jpg

 

Právě proto se mnozí věnovali a věnují více svým zahrádkám, nejenom co se kytiček týče, avšak určitě i pro kouzelnou pohodu domácího grilování bez roušek a respirátorů a nabídce umu a vlastní pohostinnosti při návštěvě přátel v relativně klidném zákoutí svých rezidencí, vil, chalup, chat, srubů či prostých roubenek. Mějte na paměti hlavně to, že nejenom u nás, ale i u vás může letošní zahrádka vypadat třebas takto:

 

bylinky.jpg

 

Proto jsme se rozhodli věnovat víceméně této bohulibé činnosti i letošní pokračování naší kulinářské série. A jestliže tedy i v létě rizikovost návštěv přímořských oblastí nelze považovat za nikterak nižší než jinde na světě, je snad vhodné pro začátek zkusit vlastní um přípravou pochoutek z ryb a říčních nebo mořských potvor, není-liž pravda ???

 

Ve Staroměstské tržnici si toho asi moc nekoupíte, natož pak žabí stehýnka jako kolem roku 1912.

Ulovte si sami !!!

Máme pro vás totiž skvělý DOBOVÝ RECEPT:

 

Zadky dobře přeper a v másle usmaž, posledně je pak stroj jako kuřata.

A to obyčejně v černé jíšce.

 

zabi-zadecky.jpg

 

Mezi gastrotrendy roku 2020 patří naopak zcela jistě produkty z vlastní zeleninové zahrádky, ale také například Lasagne (že by reakce na největšího prvotního evropského šiřitele covidu-19?) nebo různé nealkoholické míchané nápoje dle neomezených vlastních nápadů (celkem pochopitelné, když bylo všude takovou dobu zavřeno, že?). Přesto bychom zaměřili váš zájem trochu jinam ...

 

Úvodem si tedy společně připijme na zdraví !!!

V roce 2020 to je skutečně více než symbolické ...

 

12 dobrých důvodů, proč jít dnes večer chlastat – G.cz

 

... ovšem nepřehánět, jinak by mohl někdo skončit podobně jako na přelomu 19. a 20. století - v Praze totiž sloužila pro svážení podnapilých tato obecní truhla:

 

obecni-truhla.jpg

 

Také by ovšem neměl chybět nějaký ten předkrm:

 

 

Navažme zatím přípravou ňamňůtek podle následujících videonápadů:

 

 

 

 

 

 

 

 

Bohužel už počátkem prázdnin bylo jasné, že nám koroňák sebere vítr s plachet na celý rok, a rozhodně je třeba si život tedy místo cestování osladit trochu jinak - proč ne alespoň vzpomínkově podle některých zahraničních receptů. A proč si u toho nepocestovat tedy alespoň prstem po mapě ...

 

Zde je první z nich: stará dobrá Anglie, oblast Brighton a receptura, podle které se tato pochoutka servírovala už za Tudorovců nebo Stuartovců:

 

Mramorový nadýchaný krém s malinami a extraktem z růžových listů

 

krem2.jpg

 


Ingredience pro velkou mísu:

    800 g čerstvých nebo mražených malin
    200 g pískového cukru
    600 ml smetany ke šlehání (min. 33%)
    2 lžíce studené vody
    2 lžíce růžového extraktu nebo třešňovice
    pár čerstvých lístků máty

Postup:

Polovinu malin dejte do kastrolu, zalijte dvěma lžícemi vody a přidejte polovinu cukru a mírně chvilku povařte, dokud maliny nezměknou a nevydají šťávu. Odstavte, slijte přes sítko do misky a propasírujte, abyste se zbavili semínek. Dejte do ledničky vychladit.

V mixéru vyšlehejte studenou smetanu do měkkých špiček. Postupně přidávejte druhou polovinu malin, které jen lehce rozmačkáte, pár jich ponechte na ozdobu. Rozmačkané maliny jen lehce vmíchejte stěrkou. Poté přidejte růžovou vodu nebo třešňovici a lehce promíchejte.

Nyní pomalu vmíchejte studený malinový sirup s cukrem a vytvořte mramorový efekt. Přendejte do velké nejlépe skleněné mísy, ozdobte zbývajícími malinami a lístky máty. Můžete servírovat. Lépe však krém chutná, když ho na pár hodin dáte do ledničky vychladnout.

 

TAK CO, CHUTNÁ ???    krem1.jpg

 

 

... jen pozor na linii, dámy !!!

 

 

 

 

 

 

Pokud ano, tak proč nepřidat ještě jeden nášup do druhého břicha ...

 

Anglický letní trifle s ovocem

 

Ingredience:

    200 g piškotového nebo třeného těsta ( madeira cake, marmorkuchen, cukrářské piškoty)
    sklenka ovocného dezertního vína nebo ovocný likér
    400 ml smetany ke šlehání (33 až 40%tuku)
    250 ml hotového vanilkového pudinku
    čerstvé letní ovoce (jahody, maliny, borůvky, rybíz, ostružiny atd.)

Postup:

Nejdříve na větší kousky natrháme piškotové nebo třené těsto a položíme na dno velké skleněné mísy, aby vyniklo vrstvení. Pokapeme vínem, aby nasáklo. Připravíme si pudink podle návodu a dáme stranou úplně vychladnout za občasného zamíchání, aby se nevytvořil škraloup. Do vychlazené mísy dáme studenou smetanu ke šlehání a začneme ji pomalu šlehat do požadované hustoty.

Konzistence musí být dostatečně pevná, aby měla měkké špičky, přesto by měla mít hustotu, aby téměř mohla sklouznout ze lžíce. Pomůže vám vychlazená mísa i smetana a také pomalejší šlehání a sledování hustoty. Polovinu vyšlehané smetany vmícháme lehce do vychladlého pudinku. Část ovoce dáme do misky, a buď ho rozmačkáme vidličkou anebo mixérem lehce rozmixujeme na pyré.

Pyré ze 3/4 nalijeme na namočené piškotové těsto. Poté velkou lžící přidáme pudink (s vyšlehanou smetanou) a necháme stékat po těstě. Přidáme ještě zbytek pyré a část nerozmixovaného ovoce. Ještě než rozprostřeme zbytek šlehačky a dozdobíme ovocem, nakrájíme jahody na půlky na výšku a přidáme ke stěnám mísy, tím vytvoříme báječný efekt. Můžete na závěrečné zdobení přidat i lístky máty.

 

triffle.jpg

 

Uchováváme v ledničce a servírujeme třeba polité ještě rozmačkaným ovocem. Fantazii se meze nekladou.