Jdi na obsah Jdi na menu
 


VYPRÁVĚNÍ Z POSTELE

 

Vážení čtenáři. V našich hodnotících rubrikách jsme pro vás kromě našeho či obecného hodnocení jednotlivých vzorků celosvětové audio-vizuální tvorby připravili i možnost Vašeho anonymního hodnocení všech položek formou následující internetové vymoženosti, kam v připraveném jednoduchém schématu jen vepíšete nebo zkopírujete český název položky uvedené na našem webu a počet hvězdiček, které jí přidělíte. Můžete tak zároveň i vyjádřit Vaše odlišné hodnocení od obecného průměru nebo od našeho názoru na tu kterou tvorbu, o které se na našem webu dočítáte:

 

Vaše hodnocení klikem na toto tlačítko

 

JAN WERICH - 1. díl

 

Jan Werich, plným jménem Jan Křtitel František Serafínský Werich (6.2.1905 - 31.10.1980), byl jedním z neslavnějších českých básníků, spisovatelů, filmových a divadelních herců, dramatiků a filmových scénáristů. V autorské trojici s Jiřím Voskovcem a Jaroslavem Ježkem také představitelem meziválečné divadelní avantgardy a posléze i poválečné české divadelní kultury. Proslavil se mezi válkami jako jedna z klíčových osobností avantgardního Osvobozeného divadla. Druhou světovou válku jako antifašista strávil v americké emigraci. Po válce se vrátil do Československa, kde nakonec získal titul národní umělec.

 

Plným právem je celosvětově uznáván za své nadčasové dílo a jednou z osobních priorit, které se rád věnoval, bylo "chytré, inteligentní a vtipné mluvené slovo".

 

Pojďme  si na tomto místě jako první vlaštovku této nové rubriky připomenout samotného krále ze všech králů největšího souborem tří zajímavých ukázek mistrovského umění z jeho ranku literárně-humorné verbální satiry ("Italské prázdniny", "Čochtan vypravuje" a "Žluté mužátko"):

 

 

 

 

ŠIMEK & GROSSMANN - 1. díl

 

 

Jiří GROSSMANN (†30, r. 1971)) a Miloslav ŠIMEK (†63, r. 2004) - Oba tušili svůj konec již dávno předem ....

 

U Grossmanna zjistili vážné nádorové onemocnění mízních uzlin, kvůli kterému byl propuštěn do civilu. S nemocí ale bojoval statečně a jeho stav se zázračně lepšil. Když mu bylo osmadvacet let a užíval si slávy s kolegou Šimkem, zákeřná choroba se ozvala znovu. Mezi lidmi převládal názor, že zemřel na leukémii, což nebyla pravda. Na tu paradoxně zemřel jeho parťák Šimek o třiatřicet let později. Také on věděl, že se jeho poslední den blíží ...

 

Za několik málo let společné existence na scéně divadla, televize a rozhlasu vytvořila dvojice herců, zpěváků, komiků a humoristů Miloslav Šimek a Jiří Grossmann řadu vystoupení, z nichž většina žije dosud ve vzpomínkách každého z nás. Těmi jsou i audio-záznamy jejich méně známých povídek napsaných samozřejmě převážně v pražské kavárně Slavia. Jejich nezcenzurované originální verze v počtu 26-ti uvádíme právě v této první části příspěvku na počest Š + G u příležitosti 15. výročí úmrtí pana Šimka. A buďme rádi, že se takto dochovaly ... Povídek je jistě na obdobné další 3 obdobné party, ovšem dochovaných zvukových záznamů je bohužel méně. Uděláme vše pro získání maxima ...

 

V této exkluzívní části jde postupně o tyto později zcenzurované originály povídek (opět cca 3 hoďky legrace):

 

Čistá láska vítězí
Šumákovo hospodářství
Branné cvičení naší školy
Jak jsem ochořel
Jak jsem se stal nezaměstnaným
Jak jsme přechovávali Bělogvardějce
Jak jsme převzali dům do společné péče nájemníků
Jak jsme prosazovali kulturu
Jak jsme se vypořádali s Bigbeatem
Jak jsme se zúčastnili kulturního školení
Jak jsme trávili léta padesátá
Jak jsme vdávali sestru
Jak mi bylo líto dětí z rozvrácených rodin
Konec dluhů
Kouzlo životopisu
Mé příhody z dětství
Můj první klobouk
Můj první tramp
Maturitní večírek
Moje první taneční
Proč chci vést zanedbanou mládež
Kvído shání nevěstu
Výchovný koncert
Výlet s Lomcovákem
Vedla nás Šmauzová
Ze zápisníku sportovce

 

 

 

 

 

JAN WERICH - 2. díl (17 NEOTŘELÝCH POHÁDEK)

 

 

"ROZUM A ŠTĚSTÍ"

 

"DVA ZÁMKY"

 

"CHLAP, DĚD, VNUK, PES A HROB"

 

"LAKOMÁ BARKA"

 

"TŘI SESTRY A JEDEN PRSTEN"

 

"PALEČEK"

 

"SPLNĚNÝ SEN"

 

"TŘI VETERÁNI"

 

"JAK NA ŠUMAVĚ OBŘI VYHYNULI"

 

"AŽ OPADÁ LISTÍ Z DUBU"

 

"POKOŘENÁ PRINCEZNA"

 

"FRANTIŠEK NEBOJSA"

 

"MOŘE, STRÝČKU, PROČ JE SLANÉ?"

 

"KLOBOUČEK MLÁDÍ"

 

"O ORLECH A HOVNIVÁLECH"

 

"O RYBÁŘI A JEHO ŽENĚ"

 

"KRÁLOVNA KOLOBĚŽKA PRVNÍ"