Jdi na obsah Jdi na menu
 


Skalní suvenýry, Resslovka & Rockové paměti Nr.6

 

Vážení čtenáři. V našich hodnotících rubrikách jsme pro vás kromě našeho či obecného hodnocení jednotlivých vzorků celosvětové audio-vizuální tvorby připravili i možnost Vašeho anonymního hodnocení všech položek formou následující internetové vymoženosti, kam v připraveném jednoduchém schématu jen vepíšete nebo zkopírujete český název položky uvedené na našem webu a počet hvězdiček, které jí přidělíte. Můžete tak zároveň i vyjádřit Vaše odlišné hodnocení od obecného průměru nebo od našeho názoru na tu kterou tvorbu, o které se na našem webu dočítáte:

 

Vaše hodnocení klikem na toto tlačítko

 

Poznámka: Seznam hodnocených interpretů ve všech 7 sériích "Skalních suvenýrů" se zobrazí klikem "ZDE".

 

Jak už jste sami poznali (a snad se i dočetli), původně zamýšlenou trilogií nazvanou "Skalní suvenýry, Resslovka & Rockého paměti." jsme se nakonec, tak jak je už zvykem např. u úspěšných televizních seriálů, rozhodli dále rozšířit až na finální septologii. V této již ŠESTÉ SÉRII jsme se věnovali hlavně legendám světového pop-rocku, hard-rocku i metalu, které ovlivnily významně vývoj hudební scény až do přelomu tisíciletí, ale dalo by se říci, že alespoň z poloviny příspěvků uděláme radost vyznavačům popových vzpomínek. I "popík" ale do vyvoje světové hudby patří ...

 

OPĚT PLATÍ, ŽE NEŽ SI PŘEČTETE ÚVODNÍ KOMENTÁŘ, NAČTOU SE I VIDEOKLIPY

 

Předchozím úvodním textem této série sice většinu příspěvků budeme směřovat zmíněným bigbítových legendám, přesto však nelze zapomenout ani na nejslavnější "postelovou" skladbu všech dob - SERGE GAINSBOURG a JANE BIRKIN: "Je t´aime" (...Moi, non plus):

 

 

A jelikož francouzština byla a je odvěky "láskyplná", proč si nepřidat začátkem této série i pár dalších hitů v této nádherné a zpěvné řeči. Zde je FRANçOISE HARDY a její: "Tous les garçons et les filles":

 

 

Naopak zde je pro změnu VICKY LEANDROS a její "Après toi":

 

 

... nebo HUGUES AUFRAY (jeho živák je umístěn jinak pod tímto odkazem) a ve foto-akustickém podání "Le Cheval Blanc":

 

 

... a jeko zatím poslední, SYLVIE VARTAN s "Tous mes copains":

 

 

Teď už ovšem s plnou vážností pojďme do dalších lokalit a žánrů. Zde jsou třeba američtí CHEAP TRICK (častokrát posluchači tohoto songu míní, že je o anglické glam-rockové Slade). Nacházíme se ovšem ve Philadephii v roce 1982 se skladbou "If You Want My Love":

 

 

Pojďme se podívat i do Turecka z hitem zpěváka jménem TARKAN z roku 1998 a věřte, že kdo byl tehdy v této zemi na dovolené, neslyšel nikde v podstatě nic jiného než hit tohoto umělce narozeného v Německu. Tady je tady jeho "Şımarık":

 

 

Trochu jinou kategorií jsou skotská jednovaječná dvojčata, bratři Charlie a Craig Reid, kteří vystupují pod jménem PROCLAIMERS. Uvádíme jejich největší a velmi chytlavý melodický hit "I´m Gonna Be (500 Miles)":

 

 

Britové nejenom z rodného města Salisbury jsou hrdi na seskupení místních hudebníků, kteří vystupovali jako DAVE DEE, DOZY, BEAKY, MICK & TICH a tím spíše například na hit "Hold Tight":

 

 

Do Londýna není zase tak daleko, a to za skupinou "THE SMALL FACES" se skladou "Lazy Sunday":

 

 

Teď ovšem směrem severním do Skotska a v českém coveru známým čarodějem dobrodějem se přesuňme za zpěvákem se jménem DONOVAN - "Jennifer Juniper":

 

 

V Británii zůstaňme i se skupinou THE TROGGS a jejich skvělou "Wild Thing":

 

 

Zrozen jako Steven Demetre Georgiou, známý pod pseudonymem CAT STEVENS, nejenom, že přešel na islámskou víru, ale dokonce se přejmenoval a nyní se jmenuje Yusuf Islam. Zvláštní, že ... To ovšem nic nebere na hodnotě jeho skladby z roku 1971 pod názvem "Morning Has Broken":

 

 

Naopak Texasan KRIS KRISTOFFERSON zůstal tím, kým odjakživa byl, tj. i při jeho slavné písni o nedělním ránu "Sunday Morning":

 

 

A CYNDI LAUPER, rodačka z New Yorku, ta zůstala lumpačkou, takže tato ukázka je celkem jejím celoživotním krédem. "Girls Just Want to Have a Fun":

 

 

Do trochu jiné kategorie se dostáváme se zpěvákem Boy George a jeho kapelou CULTURE CLUB. Je celkem jasné, proč. Přesto několik hitů kapely patří do historie, o které se zmiňujeme - "Karma Chameleon":

 

 

Nyní ovšem zpět k nejskvělejším a skutečným chlapům formou asi nejrychlejšího kytaristy všech dob jménem Alvin Lee a kapelou TEN YEARS AFTER - "I´m Going Home":

 

 

Pro menší zklidnění rock´n´rollové eufórie přichází CHRIS REA - "Road To Hell":

 

 

Ale do historie patří neodmyslitelně i trochu odlišné žánry - zde v podání Němky vlastním jménem Gabriele Suzanne Kerner vystupující jako NENA a jejích "99 Luftballons":

 

 

Úplně jiným šálkem kávy jsou SUPERTRAMP - "Breakfast in America":

 

 

... a samozřejmě i NEIL YOUNG - "Heart of Gold":

 

 

... anebo NEIL DIAMOND - "I am ..., I said":

 

 

... ale také DR. HOOK & THE MEDICINE SHOW - "Sylvia´s Mother":

 

 

Jiným stylem už je ovšem produkce zesnulého génia jménem DAVID BOWIE (vlastním jménem David Robert Jones) - "Rebel Rebel":

 

 

Proč si ale neodskočit i k folku-rocku, jejímž představitelem byla např. MARY HOPKIN, zde uvedena ve svém "jazzově laděném šansonovém ztvárnění skladby "Those Were The Days":

 

 

Pop-rocková scéna, to je zcela jiný základ dnešních trendů. Zřejmě ale nesmí chybět ani vzpomínka na legendární švédské kvarteto ABBA - "The Winner Takes It All":

 

 

Bylo by ale hříchem opouštět samotné rockery tělem a duší, jako je JOE COCKER - "Sorry Seems To Be The Hardest Word":

 

 

Takže teď už opravdu pokračujme zase chvíli v bigbeatovém duchu. Pravdou je, že zatím trochu jemněji s HEART - "Alone":

 

 

EMERSON, LAKE & PALMER už ale opravdu představují ten pravý rockový základ 20. století - "Lucky Man":

 

 

No a už je načase trochu přitvrdit. Power metal z Hamburgu představují GAMMA RAY ve skladbě "To The Metal !":

 

 

Není třeba zřejmě dvakrát představovat jednoho z nejznámějších rockových hudebníků jménem GARY MOORE. Zde uvádíme tradiční "Parisienne Walkways":

 

 

Při společném jevisštním vystoupení Luciana Pavarottiho s ikonou blues-rocku, kterým není nikdo jiný než B.B.KING, běhá až mráz po zádech. Takže "The Thrill Is Gone":

 

 

Londýnští THUNDER patří do mladší hard-rockové generace - "Love Walked In":

 

 

Naopak švýcarští KROKUS patří k těm starším skvostům melodického rocku. Představujeme jejich hit "Rockin´ In the Free World":

 

 

AXEL RUDI PELL, to je německý představitel rockové scény vystupující vždy s různým složením své kapely, která je názvově anonymní. Zde sledujte živě z koncertu z roku 2009 jeho umění ve slavné skladbě "The Temple of the King":

 

 

Kombinace dvou následujících jmen při společném vystoupení snad ani není nutno komentovat. Rocker OZZY OSBOURNE a Rockerka LITA FORD - to říká vše. Zde "Close My Eyes Forever":

 

 

SKID ROW, americká kapela (má i svého irského jmenovce, takže laskavě neplést ...) je představitelem směru nazvané glam-metal a tradic melodického rocku sedmdesátých let v současném moderním a tvrdším provedení. Následující ukázka je z jejich prvního alba z roku 1989 - "I Remember You":

 

 

Zůstaňme zatím u kořenů klasického hard-rocku, ale pojďme za ním v tomto případě do irského Dublinu. THIN LIZZY - "Whiskey In the Jar":

 

 

Americká metalová kapela z New Yorku (opět laskavě neplést se stejnojmennou anglickou skupinou) ANTHRAX - "In the End":

 

 

MÖTORHEAD. To je pojem, jako málo který, a to včetně jejich zesnulého leadera, milovníka žen a alkoholu. O tomto zpěvákovi (Ian "Lemmy" Kilmister) se ještě dále zmíníme. Následující ukázka z raných let kapely se jmenuje "Killed by Death":

 

 

HALESTORM - nová metalová pensylvánská kapela v čele se zpěvačkou a kytarystkou Lzzy Hale představuje "I Miss the Mysery":

 

 

Na tomto místě připomeneme asi nejlegendárší čistě ženskou rockouvou kapelu GIRLSCHOOL ve skladbě "Race with the Devil":

 

 

Zde najdete již dříve zmíněné, tj. že se ještě vrátíme k ikoně jménem LEMMY KILMISTER (zesnul tři dny před koncem roku 2015 v 70 letech), tentokrát v neskutečném duetu s WENDY O´WILLIAMS (zemřela v pouhých 48 letech v roce 1998) - "Jailbait":

 

 

Trochu nostalgická vzpomínka na popík - THE RUBETTES a "Sugar Baby Love":

 

 

Teď zase ale trocha umění. MEAT LOAF - "I'd Do Anything For Love (But I Won't Do That)":

 

 

A vzhůru ke vzpomínkách na další pop-rockové začátky v dalších zemích. Zde uvádíme např. Rakousko. FALCO - "Jeanny":

 

 

A zde pro změnu multinárodní, převážně americko-irská KELLY FAMILY - "An Angel":

 

 

I takové Řecko zde má svého reprezentanta. DEMIS ROUSSOS - "Goodbye My Love Goodbye":

 

 

No a nyní například Holandsko s THE CATS - "Let´s Dance":

 

 

Šup zase za velkou louži do Ameriky: THE MONKEES - "Daydrem Believer":

 

 

BILLY IDOL je asi pořád "bílým idolem". Protože i tato skladba tomu nasvědčuje - "WHITE WEDDING":

 

 

BONNE TYLER - "Total Eclipse of the Heart":

 

 

LIMAHL - "Never Ending Story":

 

 

PRINCE - "Purple Rain":

 

 

SINÉAD O´CONNOR - " Nothing Compares 2U":

 

 

JENNIFER RUSH - "Power of Love":

 

 

TINA TURNER & EROS RAMAZZOTTI - "Cose Della Vita":

 

 

IRENE CARA - "Flashdance: Water Scene":

 

 

GAZEBO - "I Like Chopin":

 

 

Budeme se ovšem raději věnovat našemu hlavnímu směru, tj. rocku, zde v podobě slavných amerických DREAM THEATRE v čele s kytarovým géniem Johnem Petrucci, a to ve skladbě "Untethered Angel":

 

 

... nebo určitě i holandské kapele SACROSANCT a jejich "My Last White Light":

 

 

Seven (feat. Doro Pesch) - BELIEVE IN YOURSELF:

 

 

TESLA - "Shock"

 

 

WHITESNAKE - Hey You (2019)

 

 

OMEGA - Napot hoztam, csillagot, Hősök tere

 

 

MARTA JANDOVÁ - Milovat

 

 

Secret Rule - The Song of the Universe

 

 

Seether - Let You Down

 

 

Semblant - What Lies Ahead

 

 

Slash -  Beautiful Dangerous (feat. FERGIE)

 

 

Eluveitie - Ategnatos

 

 

Like A Storm - Pure Evil

 

 

Poslední rok šesté suvenýrové hodnotící rubriky rockových základů světového bigbeatu počínáme jednou velkou legendou, kterou se stal Marylin Manson. Tentokrát samozřejmě se svým pande-velehitem, který jakoby o naší domovině pod nadvládou neschopného blba sepsán byl ...

 

Marylin Manson - Chaos

 

 

Zazvonil zvonec a našim komentovaným sedmi sériím o 75-ti těch nejskalnějších suvenýrech z našich beatových a rockových lásek, které nás provázeli celým životem již od našich studentských let (a vlastně ještě dříve), přičemž doufáme, že to tak vydrží ještě mnoho těch dalších našich - teď již důchodových nových roků, je KONEC. Děkujeme všem těm příznivcům z řad čtenářů tohoto webu, kteří už kouzlem projektu 525 TRACKS ošáleni byli, i těm, kteří jej zde zkoumají poprvé, a posíláme všem tuto závěrečnou hitovku:

 

SABATON - Livgardet