Jdi na obsah Jdi na menu
 


Skalní suvenýry, Resslovka & Rockové paměti Nr.3

 

Vážení čtenáři. V našich hodnotících rubrikách jsme pro vás kromě našeho či obecného hodnocení jednotlivých vzorků celosvětové audio-vizuální tvorby připravili i možnost Vašeho anonymního hodnocení všech položek formou následující internetové vymoženosti, kam v připraveném jednoduchém schématu jen vepíšete nebo zkopírujete český název položky uvedené na našem webu a počet hvězdiček, které jí přidělíte. Můžete tak zároveň i vyjádřit Vaše odlišné hodnocení od obecného průměru nebo od našeho názoru na tu kterou tvorbu, o které se na našem webu dočítáte:

 

Vaše hodnocení klikem na toto tlačítko

 

Poznámka: Seznam hodnocených interpretů ve všech 7 sériích "Skalních suvenýrů" se zobrazí klikem "ZDE".

 

Poslední část naší úvodní trilogie se, jak slíbeno, věnuje nejen těm dosud v přechozích sériích neuvedeným evropským, tedy i českým skvostům historie bigbítu. Ze zcela prozaického důvodu, který je vysvětlen na jiném místě našeho webu. Každá série prozatím obsahuje (či bude obsahovat) právě tolik příspěvků, kolik v ní má v tom kterém roce být, tj. počet odpovídajcí průměrnému věku žáků naší třídy.

 

OPĚT PLATÍ, ŽE NEŽ SI PŘEČTETE ÚVODNÍ KOMENTÁŘ, NAČTOU SE I VIDEOKLIPY

 

Shodou okolností jsme v předcházejících sérii otevřeli historii českého bigbítu vždy se zpěvákem Vladimírem Mišíkem, který je frotmanem českých E.T.C.. Zde je tedy první vlaštovka třetí série, dokonce opět za živé účasti Radima Hladíka, ale i Prokopa, Hrubého, Andršta atd. Tedy co jiného než "Špejchar Blues":

 

 

Plejáda českých bítmenů se vystřídala i v legendě naší scény, kapely OLYMPIC - "Otázky":

 

 

To by bylo, kdyby to zde také neodeznělo ... SYNKOPY 61 - "Válka je vůl":

 

 

REBELS byla další základna českého bigbítu (Plíva, Juračka, Sváťa Čech, Tolja Kohout, Karel Káša Jahn a samozřejmě jeden ze zakladatelů Jirka Korn ...) - "Šípková Růženka":

 

 

Ke kapele PRAŽSKÝ VÝBĚR toho nemusí ani nic dodávat - "Sbal si to svý ráno":

 

 

Díky českému kytaristovi Ivanu Královi se prostřednictvím jeho dlouholeté šéfky přesuneme přes jejich americkou nahrávku načas na britskou scénu. PATTI SMITH - "Because the Night":

 

 

... a pro zajímavost: LÉTA LETÍ, ALE KDYŽ ZA TU SAMOU VĚC VEZMOU PO 25 LETECH SPOLU S PATTI I BRUCE SPRINGSTEEN A U2, TAK JE TO BOMBA:

 

 

Ačkoli název skupiny VAN DER GRAAF GENERATOR nezní zrovna anglicky, tato pochází z Manchesteru a svým progresivním rockem patří do suvenýrů evropského rocku - "Cat´s Eye":

 

 

Stejně jako YARDBIRDS, kde svého času působili například Eric Clapton, Jeff Beck, Jimmy Page a další a další z těch nejslavnějších - "For Your Love":

 

 

Takový JEFF BECK a ROD STEWART si v klidu vystřihli společně "People Get Ready":

 

 

To už ale přichází na řadu stará dobrá Anglie, krok po kroku ... MOODY BLUES - "Nights In White Satin":

 

 

PROCOL HARUM - "A Whiter Shade Of Pale":

 

 

BAD COMPANY - "Shooting Star":

 

 

CLASH - "London Calling":

 

 

YES - "Owner Of A Lonely Heart"

 

 

ASIA - "Heat OF THE MOMENT":

 

 

Marc Bolan a jeho T.REX - "Children Of The Revolution":

 

 

E.L.O. (Electric Light Orchestra) - "Don´t Bring Me Down":

 

 

MANFRED MANN - "Mighty Quinn":

 

 

Zaznělo již pár punkových ukázek, proč se tedy nevrátil na chvíli na českou domácí scénu právě se skupinou TŘI SESTRY a hlavně oslím můstkem přes Anglii s Fanánkem v roli krále Elvise - "Hrábě":

 

 

Ondřej Hejma a původně ŽLUTÝ PES v čínštině - "藍色是一個好" = "Modrá je dobrá":

 

 

A u taneční české hudby nutno ještě zůstat. BRUTUS - "Hospody, hospody a restaurace":

 

 

HARLEJ - "Hodný holky zlý kluky chtěj":

 

 

KABÁT - "Houby magický":

 

 

ARAKAIN spolu s DYMYTRY - "Žít svůj sen":

 

 

ALEŠ BRICHTA - "Nechte vlajky vlát":

 

 

ALKEHOL - "Travička zelená":

 

 

No a když už jsme a musíme být v Evropě, "jak jsme si slíbili", pojďme zpátky do dalších států než se přesuneme opět do Británie. Začněme třeba ve Švédsku. EUROPE - "The Final Countdown":

 

 

Vikingská rocková, svého času zakázaná kapela. Rarita a skutečný záznam koncertu zbytku ze švédských holek HEL, které se stejně pomalu nikde ani potichu nesmějí pouštět - "Valkyriors Dom":

 

 

To samé v černobílém - SKREWDRIVER (původně britská punková a později rocková kapela, která sehrála klíčovou roli v ultrapravicovém hnutí Rock Against Communism) si pomalu nesmíte ani poslechnout, natož je vidět - "European Battle Song":

 

 

Takže už jsme zase zpátky v Británii. To je ale také například Skotsko. TEXAS - "I Don´t Want a Lover":

 

 

Welští rockeři, to jsou především BUDGIE - "Falling":

 

 

Zato v Irsku už to bude pestřejší. Nejprve samozřejmě U2 - "I Still Haven't Found What I'm Looking For":

 

 

CRANBERRIES - "When You're Gone":

 

 

THIN LIZZY - "Whiskey In The Jar":

 

 

A neposledním hlavním irským producentem rocku jsou bezesporu SKID ROW - "18 And Life":

 

 

Abychom tedy moc nezanedbávali Skandinávii, tudíž začneme velmi oblíbenou norskou kapelou TRISTANIA - "Equilibrium":

 

 

Ovšem ve Finsku nám toho zbývá povícero. Především STRATOVARIUS - "Paradise":

 

 

RASMUS - "In the Shadows":

 

 

... a například WALTARI - "Only The Truth":

 

 

Teď ještě na skok do Holandska za kapelou FOCUS - "Hocus Pocus":

 

 

Z Maďarska ještě nesmíme zapomenout na LOCOMOTIV GT, skupinu, kterou založil slavný Gábor Presser po odchodu z Omegy - "Neked írom a dalt":

 

 

Z Polska zase musíme připomenout nejdříve skvělé TSA - "51":

 

 

... a také BRYGADA KRYZYS - "Wojna":

 

 

Z Německa je navíc třeba připomenout legendu PUHDYS v jejich starodávném "Alt wie ein Baum":

 

 

... dále EDGUY - "King Of Fools":

 

 

... GUANO APES - "Open Your Eyes":

 

 

--- a nakonec německá lahůdka o tom, jak Východ žere Západ !!! Udo Dirkschneider (po skupině Accept dnes vystupující ve vlastní kapele U.D.O.) v duetu s DORO PESCH (dříve v kapele Warlock) - "East Meets West":

 

 

No a na skok ještě do Francie. PLASTIC BERTRAND - "Ça plane pour moi":

 

 

Takže zpět přes kanál do Anglie. UFO s Michael Schenkerem - "Doctor Doctor":

 

 

MIKE OLDFIELD, ft. Maggie Reilly - "Moonlight Shadow":

 

 

PRETENDERS - "I´ll Stand By You":

 

 

DIRE STRAITS - "Brothers In Arms":

 

 

OASIS - "Don’t Look Back In Anger":

 

 

THE CURE - "Friday I'm In Love":

 

 

POLICE - "De Do Do Do, De Da Da Da":

 

 

VAN HALEN (se Sammy Hagar) - "Jump":

 

 

Tak, jak jsme si poskákali po světě, tak se ještě na chvíli musíme vrátit před závěrečným rozloučením i domů a pár věcí připomenout. Nejdříve ale vzpomínka na kamaráda Ríšu Kybice a jeho původní TURBO, které opustil stejně jako nás všechny dne 12.5.2003 - "Chtěl jsem mít":

 

 

Kdo jste byli na křestu níže zmíněného CD před pěti lety, pak nezapomínejte: ORTEL - "Mešita":

 

 

A že by ani poslední česká vzpomínka začátkem roku 2018 neměla být stylová ??? Tak to tedy NE !!!!!!!!!!!!             PREMIÉR - "Hrobař":

 

 

Vše v našich rockových sériích a vzpomínkách bylo prolnutu s R´n´R, takže i poslední skladba této série bude stylová. JOAN JETT se svojí kapelou Blackhearts - "I Love Rock n`Roll":

 

 

Závěrem celé trilogie je třeba si připomenout jednu velmi důležitou věc. Napsali jsme mnohé o vývoji hudby, o textech, o vzájemném prolínání hudebních směrů i umělců samotných, konečně pochválili jsme občas i oblast Punk-rocku a jejich představitelů včetně těch českých atd. Stále je někomu ovšem odmítáno právo na svobodu, nezávislost a skutečnou pravdu.

 

Webmaster těchto stránek si dovoluje zde upozornit, že ne vždy jest vše zveřejněné (byť kdekoli jinde) do absolutních detailů zcela ověřenou pravdou, neboť k té je tak těžký přístup, že prostě zvolíte názor většinový. Proč je zde tato zmínka? Jsme příznivci například i kapely Tři sestry, která se ovšem podepisuje jako autor hudby pod svoji, případně Sahulovu skladbu "Jedeme do Vídně" neboli "Vídeň".

 

Zde, chceme-li být detailisty, nastává dost značný problém relevantní diskuze o autorských právech, která se probírají i úplně jinde než na našem webu. Mladší generaci předmětná melodie zřejmě už vůbec nic neříká ... Nám starším ovšem ano: Byla to pro nás za mlada vždy znělka "Hlasu Ameriky" !!! No a jádro pudla je v tom, že poněvadž jde vlastně o u nás v originálním podání téměř neznámou anglo-americkou píseň „Yankee Doodle“, která vznikla mezi britskými vojáky za sedmileté války, přičemž ji později jako symbol vlastenectví převzali i američtí revolucionáři, klidně si ji mohl u nás autorsky přivlastnit - no vlastně, kdo chtěl.  A to je navíc tato skladba také státní hymnou Connecticutu. Proto Vám všem pouštíme níže její originální verzi v podání Armádního sboru Spojených států a doufáme, že se všichni úředníci a rádoby ochránci autorských práv konečně chytnou za nos a nechají svobodu tou, jakou má být. Ovšem se zákony, které se často velmi liší od těch našich i od těch celoevropských !!!

 

To, že si jedni přivlastňují bez kompenzace majetek či práva jiných, to je samozřejmě nepřijatelné. Ale o tom to právě je ... Vždyť autor citované písně je znám, nikdo mu nic (ani dědicům) nemusí platiti; majitelé filmových a jiných hudebních práv jsou také dáni a všichni platíme jak mourovatí za to, že vůbec můžeme poslouchat rádio a koukat na televizi. Co je tohle za nesmysl a nesourodost ??? Pak se všichni hádají, zdali si smí vůbec něco odněkud stáhnout, nebo někam něco nahrát, aby za to nebyli stíháni. A nedej Pánbu, kdybyste něco takového ještě někomu půjčili nebo jinak "zveřejnili". Co je jednodušší a levnější pro všechny ??? Platit úředníky, specializované instituce a vyzývat k bonzáctví, nebo říci celosvětově něco takového, jako: Tak dejme každý na světě třebas deset dolarů ročně ..., a pak si v rámci dodržování ostatní legislativy "dělejme, co chceme" !!! Je nás tu na té Modré planetě momentálně tak 8 miliard, takže dohromady by to bylo každoročně 80 miliard dolarů, což je celý majetek jednoho z nejbohatších lidí naší "matičky" Billa Gatese". To by nestačilo ??? A víte, kolik stovek či tisíců miliard by se tímto vším ještě navíc vlastně na celém světě ušetřilo ??? Klidně ať se pak celé bilionové výnosy spravedlivě rozdělí nositelům práv ... Ale nebude v tom zmatek a bázeň, čímž jen svoboda každého člověka, jako jeho základního a rovného práva, bude povýšena na daleko vyšší úroveň, než je tomu dnes !!!

 

 

Píše už ale rok 2019 a my nejdříve přidáváme nový vycházející asijský objev, projekt dívčí skupiny LOVEBITES. A protože to tyhle holky uměj, musíme je zde představit symbolicky jejich hitem "Rising":

 

 

A nezapomeneme ani na poslední dobou čím dál více rockovější osobnost světové scény jménem LADY GAGA (feat. Bradley Cooper) a její nový hit "Shallow (A Star is Born):

 

Lenny - ENEMY:

 

 

Pavel Callta & Marta Jandová - "Nechat vítr vát"

 

 

Godsmack - WHEN LEGENDS RISE

 

 

Hardline - TAKE A CHANCE

 

 

METALITE - Far From The Sanctuary

 

 

Evenmore - The Ride Begins

 

 

Ghost - Dance Macabre

 

 

Hellyeah - Welcome Home

 

 

Ignea - Alga

 

 

Kobra And The Lotus - 50 Shades of Evil

 

 

Harlej - Tráva

 

 

Poslední rok třetí suvenýrové hodnotící rubriky rockových základů světového bigbeatu počínáme stálicí australské scény a jejím výstřelem do pandemické tmy ...

 

AC/DC - Shot in the Dark

 

 

Zazvonil zvonec a našim komentovaným sedmi sériím o 75-ti těch nejskalnějších suvenýrech z našich beatových a rockových lásek, které nás provázeli celým životem již od našich studentských let (a vlastně ještě dříve), přičemž doufáme, že to tak vydrží ještě mnoho těch dalších našich - teď již důchodových nových roků, je KONEC. Děkujeme všem těm příznivcům z řad čtenářů tohoto webu, kteří už kouzlem projektu 525 TRACKS ošáleni byli, i těm, kteří jej zde zkoumají poprvé, a posíláme všem tuto závěrečnou hitovku:

 

VOLLBEAT - For Evight (feat. Johan Olsen)