Jdi na obsah Jdi na menu
 


RESSL CREDIT

 

VNÍMEJTE TUTO RUBRIKU JAKO CHVÁLU I KREDIT:

 

(Budeme zde chválit i odměňovat jak vlastní příspěvky jednotlivých návštěvníků našich stránek, tak ohodnocovat po příslušných konzultacích i jednotlivé autory článků a akcí vně i uvnitř našeho webu stupnicí 1 až 5 - jako ve škole) a budou chronologicky seřazovány od nejstaršího jako číslovaná "ocenění".

 

V případě více "autorů, podílníků, spolupracovníků a aktérů" jednotlivých ocenění se o přidělené kredity dělí zúčastnění rovným dílem. Tři osoby s nejvyšším počtem kreditů (nebo náhradníci dle dalšího pořadí) budou osobně pozváni na oslavy 50 let maturitního roku naší třídy, tj. v předstihu stanoveném termínu v roce 2027. Aktuální pozice všech osob s obdrženými kredity najdete kliknutím "ZDE":

 

Nutno dále poznamenat, že kredity autorům článků, které se promění po symbolicky sedmi letech existence této rubriky, tj. k 31.12.2025, odměnami ve formě zvolené většinově všemi spolužáky naší třídy, budou přidělovány dle níže uvedeného schématu školního známkování:

 

"1*" (jednička s hvězdičkou)  =  100 kreditů, "1" (jednička) = 75 kreditů, "1-" (jedna mínus) = 50 kreditů, "2" (dvojka = 25 kreditů, "2-" (dvě mínus) = 10 kreditů, "3" (trojka, tj. "dobrá") = 1 kredit. Horší hodnocení jsou v úrovních "dostatečná" a "nedostatečná", takže za taková hodnocení se kredity nepřidělují.

 

 

9. OCENĚNÍ

(Hodnocení: 2-)

 

Deváté ocenění je určeno celkem vyjímečně televizní produkci - FTV Prima za zorganizování hudební gratulace Mistru Karlu Gottovi k jeho osmdesátinám v přímém přenosu, i když ocenění by mělo patřit spíše "Mistrovi", ale to až někdy příště ...

 

 

8. OCENĚNÍ

(Hodnocení: 1)

 

Osmé ocenění je určeno po právu opět české sportovkyni, a to Barboře Strýcové, která se ve Wimbledonu 2019 dostala nejenom do semifinále ženské sinlové soutěže, ale v deblu se zde poprvé v životě stala dokonce poprvé vítězkou grandslamového turnaje (navíc v tom nejprestižnějším ze všech), čímž se stala ve čtyřhře světovou jedničkou v žebříčku WTA deblistek. Veškerá čest, Báro !!!

 

strycova.jpg

 

 

7. OCENĚNÍ

(Hodnocení: 1*)

 

Sedmé ocenění směřuje opět do oblasti sportu a dalo by se nazvat "Slavný návrat legendy golfové historie". Ano. Je jím "TIGER WOODS", který se po nuceném odchodu z úplného vrcholu a mnoha následujícícíh svízelných letech díky zdravotním a rodinným problémům, které si musel protrpět, dokázal ve svých již 43 letech vrátit do vrcholné formy, kterou fenomenálně vyšperkoval dne 14. dubna 2019 svým již pátým Zeleným sakem určeným jen vítězům nejprestižnějšího světového čtyřdenního golfového turnaje "MASTERS" konaného ve slavném areálu americké Augusty.

 

První zelené sako zde získal Tiger před celými 22 lety a tento veleúspěch je již celkem 81. titulem na okruhu PGA (chybí mu jen jedno vítězství na vyrovnání rekordu celé historie golfového sportu) a je již jeho patnáctým titulem kategorie "Major", který ovšem získal předtím naposledy v roce 2008, kdy byl na vrcholu slávy a bezkonkurenční světovou jedničkou. Během dalších 11 let musel podstoupit 4-krát operace zad (poslední přesně dva roky před tímto triumfem). Kdo sledoval přímé přenosy všech čtyř dnů na ČT-Sport, musel být nadšený i dojatý vyvolanou novou érou "Tigermánie" při odchodu tohoto borce z posledního greenu se slzami v očích a svými dětmi v náručí ...

 

tiger-woods-masters-2019-772131.png

 

 

 

 

 

 

 6. OCENĚNÍ

(Hodnocení: 1)

 

Šesté ocenění patří tentokrát našemu fandovi, který si toto ocenění zasloužil chválou těchto webových stránách níže uvedenými slovy a videokoláží. V případě jeho finálního umístění mezi prvními třemi jej rádi pozveme na výše zmíněnou oslavu. Svůj příspěvek uvádí tímto komentářem (citace):

 

"Je až neuvěřitelné, jak absolventi jedné z neuznávanějších českých středních škol a akademií dodnes dovedou tvořit postupně, jak sami pro sebe, tak pro veřejnost, důstojně a se satirickým nadhledem web, kde najdete kromě historie jejich vlastní třídy především tak velké kvantum legrace, včetně informací o celospolečenských aktualitách, audia či videa a komentářů, že mi to „rozum nebere“. Se svolením webmastera proto také zveřejňuji tento příspěvek formou koláže výběrem přímo z tohoto webu a plně doporučuji postupně si tyto „českou i nadnárodní srandou nabité“ stránky prohlížet, číst a poslouchat. Vzdávám hold autorům, kteří mají již více než 32 tisíc odběratelských čtenářských kanálů, tedy alespoň formou svého titulního příspěvkového obrázku zdviženého palce – sochy „REALLY GOOD“ z londýnského Trafalgar Square od uznávaného umělce jménem David Shrigley, narozeného jen přibližně dva měsíce přede mnou samotným. S tím rozdílem, že v Anglii. S veškerou svojí úctou k české a nehynoucí studentské recesi, do které mě zasvěcoval v USA i můj otec! Zdravím tímto všechny čtenáře a milovníky zábavy. Horác."

 

 

 

5. OCENĚNÍ

(Hodnocení: 1)

 

Páté ocenění patří opět do oblasti sportu - tentokrát jde o jednoho z našich nejlepších fotbalistů jménem "ANTONÍN PANENKA". Jeho podíl na českém sportu je dodnes dlouhodobě vzato neocenitelný, ač byl odměněn Českou mincovnou za celou (nejenom sportovní) kariéru vlastní medailí:

 

tonda-panenka---mince.jpg

 

Snad nejslavnějším v jeho sportovní fotbalové kariéře se stal vítězný penaltový gól, který Československu zajistil zlaté medaile na ME 1976 v Bělehradě. Věnujeme mu proto následující video-vzpomínku:

 

 

 

4. OCENĚNÍ

(Hodnocení: 1-)

 

Čtvrté ocenění patří dvěma osobám - Webmasterovi a kolektivu Supervizora, kteří se po konzultacích s externími spolupracovníky, ale i s pomocí společných přátel a známých celé třídy, "v utajení" podíleli na tvorbě hudební videokoláže "KDO JSME, ODKUD PŘICHÁZÍME A KAM JDEME ...", která byla umístěna na naše webové stránky u příležitosti uplynulých 5-ti let od smrti naší třídní profesorky:

 

 

3. OCENĚNÍ

(Hodnocení: 1*)

 

Třetí naše ocenění směřuje opět za reprezentantací našeho sportu a vlasti, tentokrát z oblasti tenisu. Je až neuvěřitelné, že naše tenisové ženské hvězdy dne 11.11.2018 ve vyprodané pražské O2-Aréně pošesté v posledních osmi letech získaly FED-CUP a navíc si upevnily své prvenství v celosvětovém žebříčku ženských tenisových družstev. Celkově již dosáhly Češky včetně dřívějšímu názvu "Pohár Federace" na 11. vítězství. A pro vzpomínku, hlavními aktérkami všech těchto úspěchů byly od vzniku tzv. FED-CUPu: Petra Kvitová, Lucie Šafářová, Lucie Hradecká, Květa Peschkeová, Andrea Hlaváčková, Karolína Plíšková, Barbora Strýcová, Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková (mladičká hvězda finále r. 2018)

 

fed-cup-2018.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. OCENĚNÍ

(Hodnocení: 1)

 

Druhé naše ocenění směřuje Janu Řápkovi, který je autorem článku "10 ikonických hudebních obalů"  na stránkách Dotyku v sekci Publicistika:

 

Nirvana – Nevermind

Hity Smells Like Teen Spirit nebo Come as You Are jsou dodnes kultovními songy z alba Nevermind. A pak taky malý chlapec Spencer Elden, který plave v průzračné vodě a před ním je pouze bankovka zavěšená na rybářském prutu. Autorem fotografie je Robert Fischer. Fotografování trvalo patnáct vteřin a Spencerovi rodiče za něj dostali 200 dolarů. Nevermind se stalo nejúspěšnějším albem kapely Nirvana, a tak to zůstalo až do jejího konce v roce 1994, kdy lídr skupiny Kurt Cobain spáchal sebevraždu.

 

Nirvana – Nevermind

 

The Beatles – Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band

Když časopis Rolling Stone vybíral nejlepší alba rockové historie, na první místo zařadil toto koncepční album kapely The Beatles z roku 1967. Čtveřice z Liverpoolu se zde vydávala za zvláštní kapelu z klubu osamělých srdcí seržanta Peppera.
Úspěch alba pak ještě dokonala slavná titulní strana. Vytvořili ji umělci Peter Blake a Jann Hawortová podle kresby Paula McCartneyho a designu Roberta Frasera.

Ve finální podobě je na titulním obrázku barevná koláž vytvořená z lepenkových modelů slavných lidí, mezi kterými je i Edgar Allan Poe, Fred Astaire, Bob Dylan, Tony Curtis, Marilyn Monroe, Oliver Hardy, Karel Marx, Sigmund Freud, Stuart Sutcliffe, Oscar Wilde, David Livingstone, Johnny Weissmüller, George Bernard Shaw, Marlon Brando, Lewis Carroll, Shirley Temple, Albert Einstein, Marlene Dietrichová a členové skupiny Beatles v oblecích a v uniformách Sgt. Peppera.

 

The Beatles – Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band

 

The Beatles – Abbey Road

The Beatles ještě jednou. Kapela na slavnou koláž navázala eponymním albem známým jako Bílé album. Další slavný obal si nechala až na svou poslední nahranou desku Abbey Road. Skvělé album je labutí písní legendární kapely a na svém přebalu obsahuje fotku známé čtveřice, jak přechází silnice u nahrávacího studia Abbey Road.

Fotka vznikla spontánně. Ráno 8. srpna 1969 vyšli „Brouci" ven ze studia. Fotograf Iain Macmillan měl jen asi 10 minut na to, aby pořídil fotografii, která byla později použita na design obalu. Fotografie se dočkala několika parodií i poct.

 

The Beatles – Abbey Road

 

Pink Floyd – The Dark Side of the Moon

Pink Floyd v sedmdesátých letech vydali čtveřici skvělých alb The Dark Side of the Moon, Wish You Were Here, Animals a The Wall, z nichž všechna jsou uznávána pro znamenitou hudbu i zajímavé obaly.

Nejslavnější je ovšem přebal prvního z těchto alb, The Dark Side of the Moon. Koncepční album popisuje stav lidské společnosti z několika pohledů. Obal vytvořila designérská skupina Hipgnosis a designér George Hardie, je celý černý s optickým hranolem rozkládajícím přicházející bílé světlo na jednotlivé barevné složky.

 

Pink Floyd – The Dark Side of the Moon

 

The Velvet Underground – The Velvet Underground & Nico

Mezi nejslavnější umělce 60. let 20. století se dá bezpochyby zařadit Andy Warhol. Vůdčí osobnost pop artu mimo jiné působila i jako manažer kapely The Velvet Underground a stala se i producentem jejího prvního alba.

Byl to Warhol, kdo navrhl, aby k sobě skupina přibrala německou zpěvačku Nico. A konečně byl to opět Warhol, kdo přišel s návrhem dnes už legendárního návrhu obalu, který album proslavil a stal se jedním z Warholových ikonických děl. Na přední straně desky byl zobrazen výrazný žlutý banán s nápisem „Peel Slowly and See" („Pomalu oloupejte a uvidíte"), po jehož stržení se na jeho místě objevil oloupaný růžový banán. Deska neobsahovala jméno kapely, pouze jméno autora.

 

The Velvet Underground – The Velvet Underground & Nico

 

Led Zeppelin – Led Zeppelin

Anglická rocková kapela Led Zeppelin vydala své první stejnojmenné album v roce 1969. Obal debutové desky vybíral přímo Jimmy Page, kytarista a jeden z lídrů skupiny. Přebal je přímo spojený s názvem kapely, který odkazuje na slavné vzducholodě. Na desce se objevila fotografie zkázy vzducholodě Hindenburg, která shořela během přistání v roce 1937.

 

Led Zeppelin – Led Zeppelin

 

The Clash – London Calling

The Clash jsou jednou z nejdůležitějších punkových kapel historie – právě oni společně se Sex Pistols stáli u založení britské punkové vlny. Jejich album London Calling z roku 1979 je navíc považováno za jedno z nejlepších alb vůbec, Rolling Stone ho ostatně řadí na osmé místo.

Obal k albu je punkem v nejčistší podobě, zachycuje basistu Paula Simonona, kterak zrovna ničí svou kytaru. Fotku pořídila Pennie Smithová a grafik Ray Lowry obal dotvořil, aby stylem připomínalo debutové eponymní album Elvise Presleyho, kterému tak kapela složila poctu.

 

The Clash – London Calling

 

The Rolling Stones – Sticky Fingers

Andy Warhol se v žebříčku slavných obalů objevuje ještě jednou. Přebal alba Sticky Fingers od slavných The Rolling Stones Warhol vymyslel, samotnou fotografii ale vyfotil Billy Name a design dodělal Craig Braun. Obal zachycuje fotografii mužského rozkroku v džínových kalhotách. Specialitou potom byl funkční zip na desce. Zajímavostí také je, že album Sticky Fingers z roku 1971 poprvé obsahovalo slavné logo kapely s vyplazeným jazykem.

 

The Rolling Stones – Sticky Fingers

 

Bruce Springsteen – Born in the U.S.A

The Rolling Stones použili na slavné album mužský rozkrok, Bruce Springsteen na to šel opačně a použil zadek. Obal alba Born in the U.S.A. znázorňuje Springsteena stojícího před americkou vlajkou. Autorem fotografie je slavná fotografka Annie Leibovitzová a právě tato fotografie nakonec inspirovala zpěváka k pojmenování alba a napsání stejnojmenné titulní písně. Album vyšlo v roce 1984.

 

Bruce Springsteen – Born in the USA

 

Queen – Queen II

Britská rocková kapela Queen během své kariéry nahrála několik slavných alb, významná jsou především A Night at the Opera nebo News of the Wolrd z druhé poloviny sedmdesátých let. Tato alba obsahují spoustu slavných hitů (Bohemian Rhapsody, We Will Rock You).

Druhá deska Queenů z roku 1974 mezi ně nepatří, zajímavá je ale něčím jiným, svým obalem. Fotografie Freddieho Mercuryho a spol. se stala poznávacím znamením kapely a byla později hodně používána. Autorem je fotograf Mick Rock, který fotil také slavné fotografie Lou Reeda nebo Davida Bowieho.

 

Queen – Queen II

 

 

1. OCENĚNÍ

(Hodnocení: 1*)

 

První naše ocenění směřuje za reprezentací našeho sportu a vlasti, jmenovitě nositelce dvou zlatých medailí ze ZOH 2018 - neuvěřitelně skvělé osobě jménem ESTER LEDECKÁ (poděkování je parafrázováno v podobě známé parodie ...)